Jak odkryć, co chcesz robić zawodowo?

maj 22, 2019

odkryj co chcesz robić zawodowo, jak chcesz pracować

Wiele razy słyszałam pytanie, jak ja to zrobiłam, że moja ścieżka zawodowa jest taka spójna i logiczna. Skąd wiedziałam, jaką decyzję w swojej karierze podjąć? Skąd miałam odwagę, by podejmować nieszablonowe decyzje, które innym wydawały się niekiedy nieco szalone?

Jak choćby wtedy gdy odeszłam ze stałej pracy ze stanowiska specjalisty w małej firmie, by podpisać kontrakt na rok stażu w międzynarodowej korporacji. Albo gdy odeszłam z pracy, w której miałam fajną atmosferę, ciekawe obowiązki i wyrobioną pozycję, by przejść na takie samo stanowisko w nowej, nieznanej firmie (więcej o mojej ścieżce zawodowej możesz przeczytać TUTAJ).

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wiedziałam, dokąd zmierzam. A ponieważ miałam konkretną wizję tego, co chcę robić, łatwo mogłam rozróżnić jakie działania (czy też brak jakich działań!) przybliża mnie do celu, a jakie działania (lub ich brak!) wydłużają mi do niego drogę.

I nie chodzi o to, że mi się spieszyło. Nie. Chciałam dojść do wyznaczonego celu na własnych zasadach. W taki sposób, który zrealizuje moją wizję tego, co i jak tak naprawdę chcę robić zawodowo. Wiedząc co dla mnie oznacza moje po swojemu, łatwiej mi było i nadal jest podejmować decyzje w oparciu właśnie o te moje wytyczne.

Czy wiesz, dokąd zmierzasz?

Innymi słowy trudno jest wyznaczyć sobie prostą drogę do celu, jeśli ten cel nie jest dokładnie sprecyzowany.

Czy wiesz, jak chcesz pracować? Co chcesz robić zawodowo? Czy układa Ci się to w szczegółową wizję?

Czy wiesz, czy da Ci to radość i satysfakcję? Czy będzie Ci się chciało dla tej wizji pokonywać trudności?

Jeśli jeszcze nie masz takiego celu, to trudno będzie Ci planować swoją karierę. Po prostu będziesz mieć za mało danych, a Twoja ścieżka zawodowa bardziej będzie efektem okoliczności, niż Twojej własnej strategii.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, co robisz zawodowo, to w pierwszej kolejności odkryj, co tak naprawdę chcesz robić.

Co będzie Cię nakręcać? Co sprawi, że będzie Ci się chciało chodzić do pracy? Kiedy będziesz się realizować?

Nie ma znaczenia, w jakim miejscu jesteś teraz. Ważne jest to, czego chcesz. Bo jeśli to odkryjesz i poczujesz entuzjazm, by realizować swój cel, to stworzysz plan działania i wcześniej czy później osiągniesz cel.

To nie musi być „jutro”. Jeśli będziesz konsekwentnie zmierzać do tego, czego naprawdę chcesz, to już sama droga dochodzenia do tego celu będzie przyjemnością. Łatwiej będzie Ci też pokonywać trudności, które się pojawią na Twojej drodze. Bo będą na pewno. Zawsze są. A trudniej sobie z nimi radzić gdy robimy coś, co wcale nam się nie podoba.

Odkryj, co chcesz robić zawodowo

Jeśli nie masz pewności, co tak naprawdę chcesz robić lub masz różne pomysły na swoją karierę, ale nic Cię do końca nie przekonuje, to zapraszam na coaching ze mną. W moim towarzystwie przyjrzysz się sobie, swoim talentom i potrzebom. Nie musisz być sam. Razem jest łatwiej.

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!