Jeśli wiesz, co tak naprawdę chcesz robić zawodowo, jaka praca współgra z Tobą, to najważniejszy element udanej ścieżki zawodowej masz już opracowany. Wiesz, gdzie zmierzasz i masz bardzo dużą szansę to osiągnąć.
Warto na tym etapie znać popularne błędy, które czasem popełniamy, a które utrudniają nam dojście do celu.
Popularne błędy, które utrudniają osiągnięcie celu zawodowego
1. Brak strategii i planu dojścia do celu
Zdecydowanie najtrudniej jest określić swój cel zawodowy, znaleźć pracę, która będzie do Ciebie pasować, będzie Twoją pasją i w której będziesz odnosić sukcesy.
By w pełni wykorzystać to, że już to masz i wiesz, gdzie zmierzasz zawodowo, opracuj strategię dojścia do Twojego celu. A następnie zamień ją w konkretny plan działania z datami i realnymi działaniami do wykonania.
Samo posiadanie celu i myślenie o nim sprawia, że możesz zauważać różne możliwości jego realizacji, ale ważne jest, by na tym nie poprzestać, tylko aktywnie zbudować konkretny plan działania.
Jakie kroki potrzebujesz wykonać? Jakie kompetencje zdobyć? Co jest Twoim priorytetem? Kiedy i jak to zrobisz?
2. Wytyczanie planu dojścia do celu bez uwzględniania swoich wartości
Twoje wartości to Ty. Bardzo ważne jest, by tworzyć plan działania w oparciu o to, co jest dla Ciebie ważne i akceptowalne. Nie staraj się naginać idąc do Twojego celu, to zmniejsza satysfakcję i radość.
Bardziej się sprawdza nawet chwilę dłużej pomyśleć nad strategią, ale wybrać takie działania, które będą w zgodzie z Tobą i Twoimi wartościami. Zastanów się, jakie Twoje ważne wartości możesz realizować podczas Twojej drogi do celu, a także realizowanie jakich wartości jest dla Ciebie konieczne, by czuć wewnętrzny spokój.
Jeśli np. cenisz poczucie bezpieczeństwa i ważna jest dla Ciebie rodzina, to może lepiej sprawdzi się u Ciebie wolniejsza droga do zmiany, niż np. od razu szukanie nowej pracy. Może będziesz chcieć najpierw zbudować poduszkę finansową, albo znaleźć inne zabezpieczenie finansowe, które sprawi, że sięgając po Twój cel zawodowy, będziesz to robić z zaangażowaniem, a nie z obawami o siebie i bliskich.
Pamiętaj, by tak skonstruować swój plan działania, by był dla Ciebie atrakcyjny sam w sobie. Atrakcyjny i realny.
3. Rozpraszanie się
Rozpraszanie się, to zabójca sukcesu. To niesamowite, ile czasu poświęcamy na robienie tak naprawdę nieistotnych rzeczy. Eliminowanie jest kluczem do sukcesu.
Nie da się zrobić wszystkiego, to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie ważne i na co chcesz poświęcić czas.
Tak samo dotyczy to całego naszego życia i samej drogi do celu zawodowego. Możesz wykonać wiele różnych rzeczy, by osiągnąć Twój cel. Wybierz takie, które według Ciebie są najcenniejsze i je zrealizuj. Dodawanie wciąż nowych pomysłów może być zgubne. Lepiej zrobić mniej, ale takich rzeczy, które mają największe przełożenie na to, co chcesz osiągnąć.
Pamiętaj, co jest Twoim celem i trzymaj kurs w tym kierunku. Zanim zaczniesz coś robić z nawyku czy dlatego, że się pojawiło na Twojej drodze, zadaj sobie pytanie – do jakiego celu to Cię przybliża?
Świadomie decyduj, co zrobisz, a czego nie.
4. Działanie w pojedynkę
Nie prosimy o pomoc z różnych powodów. Czasem nam głupio, czasem wydaje nam się, że powinniśmy coś zrobić sami, czasem jeszcze coś innego nas powstrzymuje.
Lubisz pomagać? Wiele osób lubi i chętnie pomoże. Nie pozbawiaj siebie i ich tej przyjemności ?
Czerp i ucz się od innych – to działa! W pojedynkę działać jest trudniej. Trudniej i wolniej. Po co masz tracić czas na coś, co już ktoś przetestował. Weź jego wiedzę i bogatszy o nią, rób Twoje testy. Masz szansę zaoszczędzić sobie w ten sposób wiele frustracji, błędów i czasu.
5. Zamęczanie się
Pamiętaj, że łatwo zatracić się w biegu do Twojego celu, a czas na odpoczynek i oddech jest bardzo ważny. Zmęczony, jesteś nie tylko mniej kreatywny i skuteczny. Masz też mniej radości z osiągania celu.
Wiesz co sprawia, że pojawia się energia i motywacja do działania?
To, że droga do celu jest dla Ciebie po prostu fajna sama w sobie, że daje Ci radość. Jak będziesz powłóczyć nogami ze zmęczenia, to nie zauważysz, jak jest fajnie. Wtedy nie będzie fajnie.
Nie wpadnij w pułapkę, która mówi, że spełnienie jest wtedy, gdy osiągniesz w końcu swój cel zawodowy. Ten moment daje spełnienie – tak. I spełnienie daje także droga do osiągnięcia Twojego celu. Zbliżanie się do niego, do tego co chcesz robić zawodowo w sposób, który sam w sobie sprawia, że realizujesz się w pracy.
A Ty wiesz już, gdzie zmierzasz zawodowo? Czujesz satysfakcję idąc do Twojego celu?