Dwie proste rzeczy, które możesz zrobić już dziś, by lepiej poznać swoje mocne strony

maj 17, 2018

Jaki jest drugi krok w planowaniu kariery zawodowej?

W poprzednim tekście (Od czego zacząć planowanie kariery zawodowej, by wykonywać pracę z pasją?) zachęcałam Cię, byś planował swoją karierę zawodową po swojemu, w oparciu o swoje wartości i z wizją końca. A także byś marzył z rozmachem i nie ograniczał swojego potencjału.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem w planowaniu kariery jest zdiagnozowanie swoich mocnych stron. Już wcześniej napisałam, dlaczego tak ważne jest bazowanie w pracy w maksymalnym stopniu na swoich mocnych stronach. Nie chcę powtarzać tych samych treści, dlatego zapraszam Cię w tym miejscu do przeczytania wpisu „Jak powstaje spirala sukcesu?”.

Rozumiejąc już, czemu warto poznać swoje mocne strony, jeśli chce się wykonywać pracę z pasją, możemy przejść do części praktycznej.

Dwa proste sposoby, jak poznać swoje mocne strony

1. Zbierz feedback

Zapytaj kilka (bardziej 10 niż 3 🙂 ) osób (partnera, swoich bliskich, znajomych i współpracowników), jakie masz mocne strony. Może będą nieco zaskoczeni (możesz im powiedzieć, że to w ramach ćwiczenia rozwojowego, czy cokolwiek innego, co będzie dla Ciebie komfortowe), ale jeśli dasz im czas do namysłu, z pewnością wiele Ci powiedzą. Zastanów się, komu będzie łatwiej z Tobą porozmawiać, a komu wysłać maila. Zobaczysz, pewnie niejedna odpowiedź pozytywnie Cię zaskoczy.

I pamiętaj, zanim odrzucisz coś, co Ci powiedzą, bo to żart, głupota czy przesada, to najpierw porządnie się zastanów, czy jednak nie jest to prawda. Prawdopodobnie właśnie tak jest, jak napisali. Zazwyczaj innym łatwiej jest określić nasze talenty niż nam samym. Nieco to zaskakujące, ale tak jest.

2. Poobserwuj siebie

– Przy jakich zajęciach nie czujesz, że mija czas? Co wtedy robisz? Jakie umiejętności wykorzystujesz?

– Przy jakich zadaniach cieszysz się na długo wcześniej, że będziesz je wykonywał? Czego nie możesz się doczekać? Jakie Twoje mocne strony się za tym kryją?

– Co Ci dobrze wychodzi i przychodzi bez wysiłku? W czym odnosisz sukcesy? Dzięki jakim Twoim talentom?

– Co robisz, gdy masz wolne i możesz robić, co chcesz? Co wtedy wybierasz? Nawet jeśli to nie jest związane z pracą, to przeanalizuj, jakie wykorzystujesz wtedy zdolności.

Żeby było wiadomo, jak się do tego zabrać, krótki przykład. Uwielbiam nurkować z butlą. Czuję się wtedy jak w innym świecie, bardzo tu i teraz, skupiona na każdym moim ruchu i na tym, co się dzieje dookoła. Jak się zastanowię, co nurkowanie mówi o moich mocnych stronach, to np. wyraźnie widzę, że wyzwania mnie nakręcają (to było spore wyzwanie nauczyć się nurkować, a potem zwiększać swoje umiejętności o nowe elementy), dobrze radzę sobie w sytuacjach stresowych, nawet lubię pewien stopień ryzyka, wtedy czuję, że żyję (nurkowanie na 30 metrach w dół może budzić pewien respekt; któregoś razu, gdy podczas nurkowania zamarzł mi automat do podawania powietrza, potrafiłam zachować spokój), lubię się uczyć i doskonalić, gdy czymś się fascynuję.

Zobacz, co Ci wyszło

Gdy już przygotujesz długą listę swoich mocnych stron (koniecznie długą – jeśli nie jest długa, to powtórz te ćwiczenia, musiałeś je zrobić „po łebkach”), to zderz ją z wypracowaną przez siebie wizją tego, co chciałbyś robić i tego, co jest dla Ciebie ważne (pierwszy krok w planowaniu kariery zawodowej). Co  widzisz? Co do czego pasuje? Jakie widzisz spójności? Co Cię zaskoczyło? Szukaj wniosków, nowych odkryć, refleksji i inspiracji. Może coś doprecyzujesz w swojej wizji przyszłej pracy. Pamiętaj, by wykonywać pracę z pasją ważne jest bazowanie w niej na swoich mocnych stronach i uruchomienie spirali sukcesu.

 

A Ty? Czy już znasz swoje mocne strony? A może wciąż coś Ci umyka, czegoś nie doceniasz i nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału?

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!