Dlaczego jednorazowe przemyślenie kariery to za mało?

cze 20, 2018

Poświęć czas na przegląd zanim ruszysz do przodu

Gdy człowiek już mniej więcej wie, jaką chce wykonywać pracę i jakie mocne strony będzie uwzględniać, aż chce mu się zajrzeć do portali pracy i poszukać odpowiednich ofert. Świetny pomysł, ale warto jeszcze na chwilę się zatrzymać i upewnić się, czy nasz pomysł na pewno współgra z całą naszą osobą.

Jeśli w planowaniu swojej kariery uwzględniłeś moją wskazówkę od czego zacząć (patrz tekst „Od czego zacząć planowanie kariery zawodowej, by wykonywać pracę z pasją?”), to jest spora szansa, że zrobienie przeglądu, o którym teraz piszę, nie wywróci Twojego pomysłu do góry nogami ?.

Czego byś do tej pory jednak nie zrobił, warto ponownie sprawdzić, czy dana wizja Twojej kariery uwzględnia wszystkie ważne dla Ciebie aspekty. Wciąż brzmi to trochę niejasno? Chodzi mi o ponowne spojrzenie na Ciebie i Twoje cele zawodowe (karierę) w kontekście wszystkich Twoich wartości i potrzeb. O dodatkowe upewnienie się, czy w międzyczasie Twoich rozważań coś się nie zmieniło i czy uwzględniłeś w nich wszystkie swoje pragnienia – także te, które pozornie nie są związane z pracą.

Wyobraźmy sobie, że w przyszłości chcę być szefem działu obsługi klienta. Ustaliłam już, że to mnie nakręca, będę się w tym świetnie realizować i niewątpliwie będę w tej pracy bazować na swoich mocnych stronach. Mam więc duże szanse na osiągnięcie sukcesu na tym stanowisku. Mogę już zacząć szukać takiej pracy lub wyznaczać kolejne kroki, które mnie do niej przybliżą. A mogę też zatrzymać się i poświęcić chwilę czasu na przegląd siebie i mojej sytuacji z lotu ptaka.

Jak „dostroić” swoją karierę zawodową?

Załóżmy, że ważne dla mnie wartości to: rozwój siebie i innych, prestiż, wpływ, ludzie – wiele z nich mam szansę zrealizować w tej pracy. Co jeszcze widzę patrząc na całą siebie? Wyobraźmy sobie np., że moim marzeniem jest spędzanie życia w różnych miejscach świata, a poczucie wolności jest dla mnie także istotną wartością. I nie chcę zwiedzać świata tylko podczas miesięcznych urlopów, ale chcę mieszkać raz tu, raz tam. Z tej perspektywy praca na etacie kierownika działu obsługi klienta w wielu firmach przestaje być dla mnie taka atrakcyjna, gdyż nie zapewni mi wymarzonej elastyczności.

Wtedy mogę dostroić kierunek, w którym zmierzam. Być może są branże, w których można pracować on-line? A może mogę poszukać firm, w których pracownicy działu obsługi klienta są rozrzuceni w różnych miejscach i pracują zdalnie? A może moja potrzeba wolności i niezależności jest tak wielka, że warto przemyśleć założenie własnej firmy, która będzie się zajmowała obsługą klienta na rzecz innych firm? Wtedy mogłabym mieć zespół, zajmować się obsługą klienta i pracować z ludźmi zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

W ten sposób doprecyzowuję swój cel jednocześnie sprawiając, że jest bardziej zgodny z tym, o czym marzę. (Dla tych, którzy od razu uważają, że nie da się takiej pracy znaleźć – jeśli nie będę jej szukać – to na pewno jej nie znajdę. A nikt mi nie zabroni zdecydować się na coś, co nie spełni w 100% moich oczekiwań, jeśli nie uda mi się uzyskać dokładnie tego, czego chcę).

Na tym etapie chodzi o jeszcze dokładniejsze określenie swoich potrzeb, oczekiwań, wartości i możliwych opcji do zrealizowania. O patrzenie nie tylko na pracę, ale na całego siebie: moje cele i wartości pozornie niezwiązane z moją pracą, a jednak połączone – bo w nas wszystko się łączy.

W zgodzie ze sobą…

Innymi słowy zachęcam Cię, byś planując swoją karierę uwzględniał całego siebie, z całym Twoim światem, rodziną, wartościami i marzeniami. Wtedy masz szansę bardziej siebie uszczęśliwić, dokonując świadomego wyboru najlepszego dla Ciebie (cokolwiek to dla Ciebie znaczy)…

 

A czy Ty patrzysz na swoją karierę z lotu ptaka? Czy uwzględniasz wszystkie ważne dla Ciebie aspekty, gdy ją planujesz? Co jest dla Ciebie ważne?

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!