3 sposoby na szybki rozwój zawodowy

sty 15, 2021

rozwój zawodowy

Czy Ty też patrzysz na tych, którzy wspaniale rozwijają swoją karierę i zastanawiasz się, co takiego robią, że zaszli tak daleko?

Zanim przejdziesz do bardzo zaawansowanych technik, warto zacząć od podstaw – sprawdź, czy realizujesz 3 fundamentalne kroki.

Od czego warto zacząć, by przyspieszyć swój rozwój zawodowy?

1. Pytaj o oczekiwania

Twoje wyniki od razu podskoczą, jeśli skupisz się na realizowaniu oczekiwań względem Twojego stanowiska, odpuszczając mniej istotne tematy.

Sprawdź, czego oczekuje od Ciebie Twój szef, Twoi klienci czy inne kluczowe dla Twojej roli / pracy osoby. Nie wystarczy mgliste pojęcie, że zmierzamy w daną stronę albo że masz zrealizować określony projekt. Pytaj o szczegóły. Im lepiej wiesz, jaki ma być rezultat, tym łatwiej będzie Ci go osiągnąć.

Ile razy zdarzyło Ci się, że myślałeś, że Twojemu szefowi chodziło o coś innego niż Ci się wydawało? Nie trać czasu na poruszanie się po omacku. Dopytuj, aż będziesz mieć jasność, co jest celem. Pytaj po co to robić, byś lepiej rozumiał zagadnienie i lepiej potrafił dobrać rozwiązanie (więcej o wartości zadawania pytania „po co” znajdziesz TUTAJ).

Nie zgaduj, jakie potrzeby mają Twoi klienci. Zapytaj ich. Co lubią, a czego nie. Co ich drażni, a czego chcą. Jakie mają oczekiwania. Dzięki temu lepiej dopasujesz produkt, usługę czy Twoje działanie do ich potrzeb, a Twoje wyniki poszybują w górę.

2. Zabiegaj o informację zwrotną

Gdy znasz oczekiwania względem Twojej pracy, możesz śmiało działać. I tak jak sterując statkiem warto co jakiś czas sprawdzać kurs, by nie zboczyć z trasy, tak w pracy warto pytać o feedback.

Czasem obawiamy się zapytać, jak nam idzie, by nie usłyszeć czegoś negatywnego. A jednak lepiej jest dowiedzieć się w trakcie drogi, że źle idziemy, niż zawracać, gdy już dojdziemy do celu.

Pytaj o informację zwrotną na temat Twojej pracy swojego szefa, pytaj współpracowników, pytaj klientów. To skarbnica wiedzy. Dzięki temu zobaczysz swój progres (zdobędziesz dodatkową motywację), ale także przekierujesz swój kurs, jeśli będzie taka potrzeba.

Informacja zwrotna to prezent, o który możesz samemu zadbać. Po prostu pytaj: czy efekty są zgodne z oczekiwaniami, czy klient jest zadowolony, co najlepiej działa, co warto poprawić…?

Zbieraj informacje i uwzględniaj je przy następnych swoich działaniach. Dzięki temu Twoje kolejne kroki będą celne. Nie będziesz tracić czasu na kręcenie się w kółko, niejasności czy błędne interpretacje.

3. Miej swój plan na siebie

Niezależnie od tego czy jesteś przedsiębiorcą, czy pracujesz na etacie, to ważne jest byś miał swój plan na siebie. Swój cel zawodowy.

Twoja kariera może przyspieszyć, jeśli Twoje wyniki będą coraz lepsze. Gdy będziesz rozumieć oczekiwania szefa czy potrzeby klientów i będziesz je skutecznie realizować.

Pytanie tylko, w jakim kierunku ma przyspieszyć? Może tam, gdzie los i okoliczności Cię zaniosą… Ale czy właśnie tam chcesz być? Dlatego warto mieć plan na siebie. Wiedzieć, co chce się robić zawodowo, dokąd się zmierza. Wtedy przyspieszenie rozwoju zawodowego ma prawdziwy sens, bo zbliża Cię do Twojego celu. (Więcej o odkrywaniu własnej drogi zawodowej przeczytasz TUTAJ)

 

A czy Ty realizujesz te 3 kroki, by przyspieszyć swój rozwój zawodowy?

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!