Moi Klienci często są zaskoczeni, że tak dużo i głęboko rozmawiamy o ich wartościach. Dlatego pomyślałam, że napiszę na ten temat osobny wpis. Zauważyłam, że dużo osób myśląc o swojej ścieżce zawodowej uwzględnia wiele aspektów, ale nie zagląda głęboko w siebie i nie skupia się na swoich wartościach. A szkoda, bo to wielka strata.
Drogowskaz w życiu zawodowym
Nasze wartości to świetny drogowskaz, który przydaje się nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Uwzględniając realizację naszych wartości przy planowaniu ścieżki zawodowej zapewniamy sobie „od ręki” dużą dawkę motywacji.
Jeśli szalenie cenisz wolność, to wyznaczając sobie jako cel osiągnięcie pracy, która pozwoli Ci poczuć się naprawdę wolnym, budujesz swoje zaangażowanie.
Jak tu się nie starać, skoro chcesz zrealizować coś, co gra Ci w duszy? Łatwiej jest wtedy pokonywać trudności, nie poddawać się, czy po prostu konsekwentnie zmierzać do celu. Bo czujesz, że naprawdę warto. Nawet jeśli inni już dawno by machnęli ręką na ten cel, to właśnie oparcie celu zawodowego na Twoich wartościach pomaga Ci konsekwentnie zmierzać w jego stronę i w rezultacie go osiągnąć. Sama droga staje się także po prostu przyjemniejsza.
Z drugiej strony, jeśli zaplanujesz sobie życie zawodowe w kontrze do swoich wartości, to znacząco utrudnisz sobie drogę dojścia do tego celu. Prawdopodobnie będziesz sabotować (świadomie lub podświadomie) swoje działania, szybko będziesz się zniechęcać i stosunkowo łatwo możesz się poddać.
Wróćmy do wcześniejszego przykładu. Być może nie cenisz zbyt wysoko wolności, a za to kluczową Twoją wartością jest bezpieczeństwo. Dla ułatwienia wyobraźmy sobie, że praca z naszego przykładu jest zero-jedynkowa i nie daje bezpieczeństwa. Jeśli mimo to wyznaczysz sobie cel, by uzyskać tę pracę (bo tak Ci doradzono, bo masz akurat okazję, albo może masz do niej potrzebne kwalifikacje), to Twoja obawa przed zagrożeniem Twojej kluczowej wartości będzie Cię blokować przed działaniem. Będziesz szukać pretekstów, by odłożyć działania na później lub ich zaniechać.
A jeśli nawet osiągniesz swój cel, to z wielkim prawdopodobieństwem nie pojawi się satysfakcja – raczej niepewność, poczucie zagrożenia, a z czasem demotywacja czy zniechęcenie.
Źródło mocy i satysfakcji w życiu zawodowym
Dlatego tak ważne jest odkrycie przed samym sobą swoich wartości i uwzględnienie ich w planowaniu swojej drogi zawodowej. I oczywiście jest to bardziej skomplikowane, niż w przytoczonym przykładzie, ponieważ mamy wiele wartości, które czasem wydają się pozornie sprzeczne.
Jeśli więc chcesz czuć satysfakcję w życiu zawodowym, to zdecydowanie warto byś poświęcił czas na zgłębienie i analizę swoich wartości.
Wypisz je na kartce, nadaj im priorytety i uwzględniaj je w swoich działaniach. Buduj scenariusze swojego życia zawodowego w taki sposób, by realizować w nich swoje najbardziej istotne wartości.
A jeśli widzisz, że w jakiś sposób Twoje cele stoją w sprzeczności z Twoimi wartościami, to przypatrz się, czy nie możesz Twoich celów nieco zmienić lub w najgorszym przypadku zadbaj o znalezienie alternatywnego miejsca, gdzie będziesz realizować te wartości. Choć przyznam, że polecam to rozwiązanie raczej jako ostateczność. Osobiście jestem za czerpaniem garściami z życia. Praca zajmuje tyle czasu, że warto w niej realizować swoje ważne wartości, a nie tylko poza nią.
Utwierdza mnie w tym widok Klientów, którzy zidentyfikowali sedno swoich wartości. Gdy głęboko w sobie poczują, jaką istotną dla siebie wartość mają szansę realizować, to zmieniają się w postawie i głosie, od razu wzrasta ich entuzjazm, rosną im skrzydła i są gotowi zdobywać najwyższe szczyty z radością i pasją. I tego Ci życzę! Właśnie takiego zastrzyku mocy, który daje budowanie swojego zawodowego świata na swoich wartościach.
Sama także zmierzam tą drogą. Słucham siebie i podążam za moimi pragnieniami zawsze wsłuchując się w swoje wartości. Takie podejście daje satysfakcję i podnosi skuteczność – po prostu działa!
A czy Ty realizujesz w pracy swoje wartości?