Jakich możliwości nie wykorzystuje pracownik?

lip 28, 2020

Czy Tobie także to umyka?

Wiem, że wielu pracowników nie docenia działań HR-owców. Pomija się wysyłane przez nich komunikacje, czy uważa wiele procesów stworzonych przez działy personalne jako zło konieczne lub niepotrzebne procedury, które nic nie zmieniają. Oczywiście nie wszyscy tak myślą i dużo zależy od jakości działań danego HR-u.

Kilkanaście lat pracowałam w HR i przyznam, że nieprzerwanie zaskakuje mnie to podejście pracowników. Nie dlatego, że dotyczy mojej pracy, którą wykonywałam przez kilkanaście lat i że widzę w niej sens, ale dlatego, że pracownicy nie wykorzystują często podanych na tacy prezentów od firmy. To zdumiewające, że wolą coś krytykować i biernie w tym uczestniczyć zamiast wykorzystać to na swoją (prywatną) korzyść.

Zaciekawiłam Cię trochę? 🙂

Po pierwsze proszę odłóż na bok wszelkie poglądy o narzędziach tworzonych przez HR (spokojnie, tylko na czas czytania i analizowania tego tekstu). Postaraj się popatrzeć obiektywnie. Co daje Ci wiele dużych firm czy korporacji?

Obowiązek czy szansa?

W większości dużych firm jest jakieś narzędzie do oceny pracownika. (Tak, wiem, nuda, martwy dokument, strata czasu, stres przy ocenie, itd.) Ale popatrzmy na to z perspektywy korzyści, jakie możesz zyskać odpowiednio korzystając z tego narzędzia. Wiedząc że np. interesuje Cię awans na kierownika danego działu, możesz w czasie planowania celów na dany rok poinformować Twojego szefa o Twoich aspiracjach. (Strata czasu? Poczekaj…).

Aspiracje zawsze można mieć, więc powinno się udać je zapisać w formularzu. A jak już się je zapisze, to łatwiej jest przekonać przełożonego, że chcesz się wybrać na konkretne szkolenia w tym temacie, mieć coacha do pracy nad potrzebnymi kompetencjami czy otrzymać projekt, który przyda Ci się w ramach przygotowywania do nowej roli. (Uwaga: pamiętaj, by się profesjonalnie przygotować i powiedzieć co i dlaczego jest Ci obecnie potrzebne, by realizować Twój cel aspiracyjny).

Prawdopodobnie coś ugrasz. Możesz jeszcze przed rozmową z przełożonym iść do HR-u i poprosić o podpowiedź, jaki by Ci rekomendowali kolejny krok na drodze do objęcia planowanego stanowiska. Jeśli wykorzystasz tę podpowiedź, to argument, że HR-y podpowiedziały szkolenie czy akcję rozwojową też może nieco przekonać Twojego szefa (zbadaj wcześniej, czy ma pozytywne podejście do działań HR).

Zapytasz pewnie, po co to wszystko? Prawdopodobny rezultat tych działań: szef wie, że poważnie myślisz o awansie, HR też (nawet nie wiesz, jakie to ważne – pozostanie w ich głowach). Budujesz swój PR – profesjonalisty, który dba o swój rozwój. Korzystasz z narzędzi HR, więc prawdopodobnie zyskujesz tym dodatkowy mały plus w HR (kto wie, może kiedyś się przyda). No i z dużym prawdopodobieństwem możesz w ciągu roku zrealizować jakąś aktywność, która przybliży Cię do awansu (pewnie kilka aktywności).

Twój wizerunek, tak samo jak ta aktywność, dzięki której zdobędziesz doświadczenie czy niezbędne kompetencje, wpływa na Twoje szanse przy awansie. A więc przybliża Cię do Twojego osobistego celu. Dodatkowym plusem jest fakt, że gdy pojawi się wakat na interesującym Cię stanowisku, to ani szef, ani HR-y nie będą zaskoczone, że aplikujesz. Mało tego. Na starcie będziesz mieć plusa za swoje podejście do rozwoju (zaangażowanie, planowanie, przygotowanie).

Wystarczy zmienić perspektywę, by wykorzystać możliwości podane na tacy

W ten sam sposób możesz spojrzeć na każde inne narzędzie HR. Jestem przekonana, że większość da Ci wymierne korzyści. Przybliży Cię do realizacji TWOICH celów, a jednocześnie firma będzie zadowolona, bo będziesz z nią współgrał i realizował również jej cele (w końcu HR-y zachęcają pracowników do rozwoju 🙂 ).

Oczywiście jeśli np. myślisz o odejściu z firmy i założeniu własnego biznesu, to taki cel nie przejdzie i nie będzie wspierany przez firmę i HR. Ale nawet wtedy możesz zastanowić się, jakie jeszcze kompetencje przydadzą Ci się zanim zaczniesz pracę „na swoim” i pomyśleć, jak firma może zyskać na tym, że je zdobędziesz. Sprzedaj to potem firmie (uargumentuj, czemu zwiększy to Twoją efektywność w pracy) i z pomocą organizacji naucz się tego, co potrzebujesz.

Firma także na tym zyska. Przecież staniesz się bardziej efektywny. Nawet jeśli ostatecznie w którymś momencie odejdziesz. A może nie odejdziesz, bo Ci się spodoba, gdy dostrzeżesz pojawiające się szanse i możliwości. To sytuacja win – win („zwycięstwo – zwycięstwo”). Szczególnie, gdy chcesz się rozwijać wewnątrz organizacji – chcesz awansować czy zmienić stanowisko na takie, które bardziej Cię interesuje.

 

A czy Ty wykorzystujesz szanse, jakie stwarzają procesy HR, by świadomie i aktywnie planować swoją karierę tak, jak Ty tego chcesz?

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!