Jak poprawić swoją skuteczność w pracy?

lut 26, 2020

Klucz do skuteczności w pracy

Bardzo często pracując z Klientami słyszę, że mają różne trudne sytuacje w pracy i nie mogą sobie z nimi poradzić. Wydaje im się, że nie ma dobrego rozwiązania lub czują, że nie potrafią nic z tym zrobić z uwagi na swoje cechy czy umiejętności.

Przeważnie te sytuacje tak wyglądają jedynie z ich perspektywy. Pomyśl, jak często zdarzało Ci się, że nie widziałeś wyjścia z sytuacji, a ktoś inny, z inną perspektywą, nagle odkrywał rozwiązanie.

Jedną z zalet pracy zespołowej jest patrzenie na dane zagadnienia z wielu różnych perspektyw, gdyż każdy z nas jest inny i wnosi do rozmowy inny punkt widzenia. To samo możesz zrobić i Ty sam, nawet bez innych.

Nie jest to łatwe, bo jesteśmy przyzwyczajeni patrzeć z jakiejś konkretnej perspektywy i trudno nam oderwać się od niej. Ale nie jest niemożliwe. Możesz zadać sobie pytania typu:

  • Co by zrobił Twój partner w tej sytuacji?
  • Jak by się zachowała osoba, którą bardzo cenisz?
  • A nawet: Co by w tej sytuacji zrobił terminator albo Miś Puchatek? ?

Szukanie nowych perspektyw pozwoli Ci bardziej kreatywnie spojrzeć na problem czy wyzwanie.

Co znacząco poprawi Twoją skuteczność w pracy

Szczególnie cenną perspektywą jest ta z lotu ptaka, czyli popatrzenie na sytuację z góry lub z boku. Jak obserwator, ktoś, kto widzi siebie w danej sytuacji z pewnego dystansu. Ta perspektywa pozwala oderwać się od emocji oraz dostrzec większy obrazek, powiązania między daną osobą a środowiskiem.

Gdy masz przed sobą trudne zadanie czy po prostu utknąłeś zadaj sobie pytania:

  • Co widzisz patrząc na siebie i tę sytuację z boku?
  • Jakie dostrzegasz powiązania?
  • Jakie widzisz alternatywne rozwiązania?
  • Co ważnego dzieje się w tej sytuacji?

Te proste narzędzie patrzenia na sytuację z góry (z boku) niesamowicie zwiększy Twoją skuteczność w pracy. Dzięki zachowaniu dystansu i zobaczeniu dużego obrazka dostrzeżesz o wiele więcej opcji i będziesz mógł wybrać najlepsze rozwiązanie. Odsunięcie się od emocji pomoże Ci podjąć świadomą i strategiczną decyzję, zamiast ulegać emocjom, które nie zawsze najlepiej podpowiadają.

Pewnie teraz powątpiewasz, czy to może być takie proste i skuteczne. Czy dzięki temu prostemu zabiegowi naprawdę zaczniesz odnosić sukcesy w pracy i zwiększysz swoją skuteczność.

Sprawdź! To nic nie kosztuje. Klienci, z którymi pracuję, bardzo sobie cenią tę perspektywę. Gdy widzę, że za mocno weszli w daną sytuację, proszę ich by popatrzyli na nią z góry i natychmiast zauważają nowe aspekty danej sytuacji.

To narzędzie na tyle im się sprawdza, że potem sami stosują je w pracy i w życiu i wracają do mnie z przykładami sytuacji, w których perspektywa zewnętrznego obserwatora przyniosła im duże korzyści i przyczyniła się do ich sukcesu w pracy.

Skuteczne rozwiązania wcale nie muszą być skomplikowane. A zauważanie innych perspektyw (zwłaszcza tej pozwalającej zobaczyć większy obrazek) pozwala dostrzegać i wybierać bardziej efektywne rozwiązania.

 

To kiedy przetestujesz to narzędzie na sobie?

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!