Jak myśleć o swojej karierze, by odnieść sukces?

wrz 02, 2019

Czy jesteś kursoholikiem?

Czy znasz takie osoby, które wciąż chodzą na nowe kursy i szkolenia uzyskując kolejne certyfikaty? Zdobywają kolejne kompetencje, są przeszkolone z każdej strony i… no właśnie – wybierają kolejny kurs czy szkolenie zamiast wykorzystać swoją wiedzę w praktyce i budować swoją karierę.

Zdobywanie wiedzy i ciągłe doskonalenie są bardzo ważne, ale nie w oderwaniu od realnego życia i pracy.

Czasem mam wrażenie, że trudno nam złapać balans. Wiele osób w ogóle nie widzi sensu w szkoleniu się i jest duża grupa osób, która chodzi z kursu na kurs nie dając sobie nawet szansy, by porządnie przetestować i utrwalić nową wiedzę. Często bardziej skupiają się na zdobyciu różnych certyfikatów, zamiast na świadomym, długofalowym budowaniu swojej kariery.

Dla kursoholików to właśnie kończenie kolejnych kursów jest osią ścieżki zawodowej. Poruszają się od kursu do kursu, od certyfikatu do certyfikatu.

Rozumiem, co w takim podejściu jest bardzo kuszące, sama lubię brać udział w szkoleniach – to przyjemne, łatwe i rozwija. Tylko jeśli to szkolenia są dla Ciebie osią kariery, to raczej nie będzie ona spektakularna.

O wiele bardziej przyda Ci się określenie Twojego celu zawodowego i dopiero w kolejnym kroku ustalenie, jakie kompetencje potrzebujesz pozyskać i dopiero na końcu – w jaki sposób to zrobisz. A możesz wybierać z różnych opcji, nie tylko szkoleń. Własne testy, praktyka, obserwowanie innych, mentoring – to także metody warte rozważenia.

Jak warto myśleć o swojej karierze, by działać z sukcesem?

Krok 1: Jaki masz cel?

Krok 2: Jakich kompetencji potrzebujesz, by zrealizować ten cel?

Krok 3: Jak możesz zdobyć te kompetencje?

Krok 4: Stworzenie planu i jego realizacja

Czy to łatwe? Już nie takie proste jak udział nawet w trudnych kursach.

– Nikt za Ciebie nie ustali pasującego do Ciebie i Twoich aspiracji celu zawodowego.

– Nikt za Ciebie nie stworzy planu działania dopasowanego do Ciebie.

– Nikt nie będzie Ci mówił, że danego dnia warto zrobić to i to.

– Nikt za Ciebie nie ustawi terminów i nie będzie sprawdzać, czy ich dotrzymujesz.

– Zawsze będziesz mógł powiedzieć, że jutro się tym zajmiesz.

– Zawsze będziesz mógł dla swojej wygody żonglować swoimi priorytetami, aby wytłumaczyć sobie, czemu teraz zajmiesz się czymś innym.

– A egzaminem będzie po prostu życie. Sam sobie wystawisz certyfikat, gdy wreszcie dotrze do Ciebie, że Twoja kariera leży odłogiem, a Ty wciąż nie lubisz swojej pracy, nie spełniasz się w niej i nie realizujesz swoich marzeń.

–  Ale o tym też łatwo zapomnieć. Wystarczy zamknąć na to oczy i skupić się na czymś innym. Na jakiś czas pomoże, aż znowu zaboli, gdy zauważysz, że ktoś inny realizuje się w pracy i sięga po swoje pragnienia. I wtedy też da się zamknąć oczy i uszy, aż któregoś dnia będzie Ci już za bardzo żal zmarnowanych lat… i wtedy powiesz „Dość!”

– Ale po co tak długo czekać, po co się frustrować i żałować? Działaj już dziś! Szukaj wokół wsparcia. Bo choć nikt za Ciebie nie stworzy dla Ciebie takiego życia zawodowego, jak Ty chcesz, to możesz korzystać ze wsparcia, by łatwiej przejść tę drogę.

Zapraszam do siebie (napisz do mnie na maila: kontakt@zyjeposwojemu.pl) i do wszystkich innych, którzy Cię inspirują i przekonują. Działaj! Dziś, nie w wiecznym jutro.

Dziś zrób choć mały krok w stronę tego, by pracować tak, jak naprawdę chcesz!

 

Wchodzisz w to?

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!