Co łączy dobrych kierowników?

lis 28, 2017

dobry kierownik, co łączy dobrych kierowników, co wyróżnia dobrego kierownika, po czym poznać dobrego kierownika, na co zwraca uwagę dobry kierownik, kim jest dobry kierownik, jak stać się dobrym kierownikiem, zostać dobrym kierownikiem, być dobrym kierownikiem, jak być dobrym kierownikiem

Na co dobry kierownik zwraca uwagę?

Szefowie, z którymi chcemy pracować są bardzo różni, często do siebie w ogóle nie podobni, a jednak jest coś, co ich łączy. Dobry kierownik bardzo dobrze zna swój zespół. Nawet jeśli zarządza wieloma osobami, na wylot zna swoich bezpośrednich podwładnych i może sporo powiedzieć o pozostałych osobach, zwłaszcza tych szczególnie utalentowanych i zaangażowanych. Zna, bo po prostu jest zainteresowany swoim zespołem.

Poznanie podwładnych jest punktem wyjścia do dalszych działań. Dopiero dobrze znając swojego bezpośredniego podwładnego, kierownik może wydobyć na światło dzienne pełnię jego możliwości… i jeszcze trochę ?.

Każdy pracownik jest na innym etapie rozwojowym i w związku z tym najlepiej mu służy inny styl pracy jego szefa. Mało tego, ten sam pracownik w różnych tematach i zadaniach będzie potrzebował innego wsparcia. Świetnie obrazuje to zarządzanie sytuacyjne Blancharda. Jeśli zarządzasz ludźmi, a jeszcze nie masz go w małym palcu, to zachęcam, by szybko się tym zająć (w Internecie znajdziesz wiele informacji na ten temat). Moim zdaniem jest to podstawa zarządzania, bez której trudno pójść dalej.

Jednak bez informacji o podwładnych, ta teoria zupełnie się nie przyda. Z kolei gdy manager nie wie, co angażuje i najbardziej nakręca jego pracowników, traci szansę, by trafnie ich motywować.

Gdy podwładny ceni stabilizację i bezpieczeństwo, a do tego ma przewlekle chore dziecko i zależy mu na punktualnym wychodzeniu z pracy, to powierzenie mu nowego, nawet najciekawszego projektu związanego z częstymi wyjazdami służbowymi, nie będzie działało na niego motywująco. Za to być może dla młodego i ambitnego specjalisty takie wyróżnienie będzie strzałem w dziesiątkę. Kierownik dobierze odpowiednie motywatory tylko wtedy, gdy wie, co cenią jego pracownicy, jakie są ich cele oraz o czym marzą.

Posiadając te informacje będzie wiedział, jak pracować z każdym z bezpośrednich podwładnych nad jego indywidualnym rozwojem w sposób dostosowany do jego potrzeb, kompetencji, umiejętności przyswajania wiedzy i ambicji.

Co zyskasz jako kierownik?

Indywidualne podejście do każdego pracownika zaprocentuje. Będzie on szybciej się rozwijał, pracował z większym zaangażowaniem, osiągał lepsze wyniki oraz będzie miał większą satysfakcję z pracy. A przełożony będzie miał przyjemność patrzeć, jak jego podopieczny rośnie ?. Dlatego warto wymagać od każdego podwładnego świetnych pomysłów i wykorzystywać 100% jego zasobów. Warto stawiać mu wyzwania, wzbudzać aspiracje i dodawać wiary w siebie. Oczekiwać i wydobywać z każdego to, co najlepsze i jeszcze trochę – więcej niż ludzie myślą, że mogą z siebie dać. Będą zaskoczeni i spełnieni, gdy pozytywnie zadziwią samych siebie. I nie ma co obawiać się, że przerosną mistrza. Świetni podwładni, to najlepszy komplement dla szefa.

 

A jak Ty pracujesz ze swoimi ludźmi? A może chcesz podzielić się swoim doświadczeniem jako podwładny? Zapraszam do komentowania!

 

Jak budować zmotywowany zespół?

Wskazówka nr 3: Podchodź do każdego indywidualnie

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!