5 powodów, dla których warto żyć po swojemu

cze 15, 2018

żyć po swojemu, jak żyć po swojemu, po co żyć po swojemu, czy warto żyć po swojemu, dlaczego warto żyć po swojemu, kiedy żyć po swojemu, lubię żyć po swojemu, chcę żyć po swojemu, żyj po swojemu, żyję po swojemu

Życie po swojemu nie zawsze jest łatwe. Głównie dlatego, że wokoło jest wiele osób, które mają wizję tego, co jest dla nas najlepsze. Często są to dla nas ważne osoby, nie chcemy ich urazić, szukamy ich akceptacji i niekiedy nawet nie zauważamy, kiedy zamiast żyć tak, jak chcemy, zaczynamy spełniać ich oczekiwania.

Życie po swojemu to wyznaczanie własnego kierunku, a więc nieuchronnie zdarzą się sytuacje, gdy zrobi się coś innego niż inni, a więc odczuje opór czy niezadowolenie jakiejś grupy osób. Stawianie kroków w wybraną przez siebie stronę wymaga zatem odwagi, by kierować się własnymi wartościami, pragnieniami i celami.

Dlaczego warto podjąć wyzwanie życia po swojemu?

1. Nie da się spełnić oczekiwań innych

Próba zaspokojenia oczekiwań innych osób jest z góry skazana na niepowodzenie. Co osoba, to nieco inna wizja tego, co dla nas najlepsze i co nas uszczęśliwi oraz jak powinniśmy żyć. Nie da się zadowolić wszystkich jednocześnie. Ewentualnie można wybrać jedną osobę (tylko którą?) i starać zrealizować jej wizję. Doświadczenie jednak uczy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a oczekiwania względem innych mają łatwość sięgania do samego sufitu. Na dłuższą metę nie ma szans im sprostać, po co więc starać się dokonać niemożliwego..?

2. Spełnianie oczekiwań innych męczy i tłamsi wewnętrznie

Przyznam, że już tylko pisząc o spełnieniu oczekiwań innych mocno się zmęczyłam. To mozolna praca, gdzie nagrodą jest króciutka chwila aprobaty osoby, której oczekiwania staramy się spełnić. Za chwilę pojawiają się nowe oczekiwania i znowu trzeba ruszać tą ciężką drogą… A w środku towarzyszy nam bunt, żal, niezadowolenie – „kurczymy się” wewnętrznie.

3. Żyjąc po swojemu w pełni wykorzystujesz swój potencjał

Nie wierzę, że człowiek może dać z siebie maksa realizując czyjeś oczekiwania. Dopiero starając się osiągnąć to, co jest naprawdę ważne dla niego samego może w pełni wykorzystać swój potencjał. Robiąc to, co kocha, co jest z nim spójne – rozkwita. Wtedy ma szansę harmonijnie i w zgodzie ze sobą się rozwijać.

4. Życie po swojemu to niesamowita satysfakcja

Gdy żyjemy zgodnie z NASZYMI wartościami, realizujemy nasze marzenia i potrzeby, to każdy, nawet mały sukces daje niesamowitą motywację do działania. Czujemy wtedy, że zbliżyliśmy się do czegoś naprawdę ważnego. Czegoś NASZEGO, co ma dla nas znaczenie. Każdy krok cieszy i sprawia, że czujemy się szczęśliwi.

5. Zamiast żałować możesz być szczęśliwy

Co zobaczysz, gdy staniesz u progu śmierci i odwrócisz się za siebie, by podsumować swoje życie? Z czego będziesz się cieszyć? Czego będziesz żałować? Nie wierzę, byś czuł spełnienie z „zadowalania” innych, „układania się”, ze swoich ostrożnych kroków by się nie wychylić czy z podążania za wszystkimi.

Za to bycie sobą i życie po swojemu daje szansę, że odwracając się za siebie poczujesz dumę, radość i szczęście.

 

A jak Ty teraz żyjesz? Czy masz odwagę żyć po swojemu? Jakie Ty widzisz powody, by podjąć to wyzwanie?

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!