Wyjazdy integracyjne – bezsensowne koszty czy realna korzyść dla zespołu?

mar 07, 2018

wyjazd integracyjny, wyjazdy integracyjne, czy wyjazdy integracyjne mają sens, po co organizować wyjazdy integracyjne, wyjazdy integracyjne zespołu, czy wyjazdy integracyjne to strata pieniędzy, efektywność wyjazdów integracyjnych, korzyści z wyjazdu integracyjnego, kiedy wyjazdy integracyjne podnoszą efektywność zespołu

Czy wyjazdy integracyjne to strata pieniędzy?

Niektórzy uważają, że w pracy spędzamy tak dużo godzin swojego życia, że już nie ma po co wydłużać tego czasu i lepiej jest nie organizować wyjazdów integracyjnych. Inni z kolei lubują się w takich wyjazdach i organizują je jak tylko jest taka możliwość.

Według mnie warto znaleźć balans i dostosować swoje podejście do specyfiki zespołu (czy ludzie pracują w jednym biurze, jaki jest charakter ich pracy, jakie to osoby, jakie mają relacje, czy szef jest nowy, itp.). Jest wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Uważam jednak, że powyższe informacje wpływają na częstość wyjazdów integracyjnych, a nie na to, CZY je organizować. Kiedyś myślałam, że takie wyjazdy do strata pieniędzy i czasu, który można poświęcić na realizowanie innych, znacznie ważniejszych zadań. Byłam też przeciwna odbieraniu pracownikom czasu prywatnego (często takie wyjazdy są organizowane z noclegiem, a nawet jeśli nie, to późno wraca się do domu).

Wraz z tym, jak moja rola zawodowa rosła i miałam coraz większy zespół, zrozumiałam, że się myliłam. Nadal nie lubię odbierać pracownikom czasu wolnego, ale uważam, że warto, bo wiem, że nie tylko szef, ale i cały zespół będzie czerpał z tego korzyści.

Wyjazd integracyjny a korzyści dla zespołu

To ważne, by ludzie w zespole dobrze się znali, mieli inne tematy do rozmów niż tylko praca. Wtedy okazuje się, że osoby, którym do tej pory ciężko było ze sobą współpracować, mają ze sobą coś wspólnego (wspólne zainteresowanie, dzieci w podobnym wieku, cokolwiek) i nagle udaje im się porozumieć. Często wystarczy, że pojawi się motywacja i relacja zaczyna się układać. Nagle poszczególne osoby przestają być swoimi rolami zawodowymi, a stają się żywymi ludźmi.

Miejsce poza pracą, zwłaszcza jeśli ludzie robią razem coś fajnego, łączy, stwarza okazję do rozmów i otwierania komunikacji. Jeśli w zespole nie wszyscy ze sobą rozmawiają (wbrew pozorom nie jest to wcale taka rzadka sytuacja), takie spotkania są wręcz niezbędne.

Dzięki ułatwianiu komunikacji i wzbudzaniu motywacji do szukania możliwości porozumienia się, efektywność zespołu znacznie wzrasta.

Spotkania integracyjne to również świetna okazja do poprawienia efektywności zespołu poprzez zorganizowanie warsztatu czy coachingu grupowego na temat wypracowywania zasad współpracy (bardzo wskazane przy nowym szefie) czy dowolnej kwestii dotyczącej całego zespołu. Może też być świetnym miejscem do wymiany wiedzy w zespole (aby przekonać się, czemu wymiana wiedzy jest tak istotna zobacz „Co oznacza dobra komunikacja w zespole?”).

Czy tylko wyjazd integracyjny?

Uważam, że generalnie warto wychodzić z zespołem poza pracę: wspólne kręgle, piwo z podwładnymi, obiad w czasie pracy lub po niej. Opcji jest wiele. Takie spotkania budują zespół. Ludzie zaczynają się otwierać na siebie i lepiej współpracują.

Koncentrując się jedynie na pracy trudno sprawić, by pracownicy naprawdę czuli, że przynależą do zespołu. Wyjścia poza pracę same w sobie nie wystarczą, by spoić zespół, ale są kropką nad „i” efektywnego budowania zespołu.

 

A co Ty sądzisz o wyjściach poza pracę? Jakie widzisz tego efekty?

 

Jak budować zmotywowany zespół?

Wskazówka nr 9: Wyjdź poza pracę

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!