Od czego warto zacząć drogę do awansu?

paź 24, 2017

Po pierwsze zastanów się, w jakim celu chcesz awansować.

Bez tego nic się nie wydarzy (dodatkowo, później przyda Ci się ta odpowiedź podczas procesu rekrutacji).

Z pozoru to banalne pytanie i wielokrotnie uczestnicy sesji coachingowych dziwili się, że w ogóle je zadaję („przecież to jasne, każdy ambitny człowiek chce awansować”, „chcę się rozwijać, więc chcę awansować”, „chcę zrobić karierę”, „to dla mnie ważne”…). Głęboko ukryta odpowiedź często jednak nie jest taka oczywista. Dlatego nigdy nie kończę na tym jednym pytaniu. Drążę dalej, by coachowany zajrzał głęboko w siebie i przyjrzał się swoim prawdziwym motywom, by skupił się na sobie i oderwał od opinii innych osób.

W tym momencie nie ma znaczenia, co robią inni, co jest „normą” w miejscu pracy, jakie są oczekiwania czy pragnienia rodziny, partnera, bliskich, kolegów. Rozdzielenie potrzeb coachowanego od potrzeb jego środowiska, tzw. prawd życiowych lub innych przekonań jest kluczowe i wcale nie takie łatwe, bo na co dzień wszystko razem się przeplata. Często nieświadomie przejmujemy czyjeś pragnienia.

Przychodzimy na coaching z silną wiarą, że awans jest naszym celem, a w trakcie kolejnych pytań i coraz lepszego poznawania siebie nagle dochodzimy do zaskakujących wniosków: „to rodzice zawsze chcieli bym zajmował wysoką pozycję”, „to moja druga połowa naciska mnie, by więcej zarabiać”, czy paradoksalnie: „mój szef widzi mnie na wyższym stanowisku”. Czasem odkrywamy, że nasza chęć awansu bazuje na silnym przekonaniu, że „tylko jako kierownik można spełnić się zawodowo”, „tylko awans pokaże, ile jestem tak naprawdę wart” czy „tylko poprzez awans mogę się rozwijać”.

Jedne przekonania nas wspierają i budują, inne nas ograniczają. Tych drugich zawsze można się pozbyć. Zauważenie zewnętrznych wpływów czy przekonań stojących za naszymi chęciami jest punktem zwrotnym. Pozwala przepracować temat i odciąć się od tego, co nie jest nasze i nam nie służy. Dopiero po świadomym odrzuceniu presji otoczenia i, co najważniejsze, przyjrzeniu się wyznawanym przez Ciebie wartościom, znajdziesz prawdziwą odpowiedź na pytanie, czego TY tak naprawdę chcesz? Co Cię uszczęśliwia? Jak chcesz żyć? Kim chcesz się stać? Co dla Ciebie jest ważne w awansie?

Znając odpowiedzi na te pytania możesz przejść do drugiego etapu, czyli sprawdzenia, co najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

Awans może być jedną z opcji, choć niekoniecznie najlepszą. Równie dobrze może okazać się niezbyt związany z tym, czego pragniesz. W mojej praktyce coachingowej wnioski klientów były bardzo różne. Od upewnienia się, że chodzi o awans poprzez zainteresowanie się tzw. awansem poziomym czy odkrycie, że jest się szczęśliwym na obecnym stanowisku aż do stwierdzenia, że … warto wzmocnić swoją asertywność i bardziej wyrażać prawdziwego siebie, zadbać o swoje granice i popracować nad relacją z osobą, której pozwalam mieć tak wielki wpływ na to, co robię.

Coaching nie jest jedyną metodą uzyskania tych odpowiedzi, niekiedy wystarczy szczera rozmowa ze sobą. Znajdź odpowiedzi na powyższe pytania, uważnie poprzyglądaj się sobie przez jakiś czas. Co czujesz? Co myślisz? Co sprawia Ci radość? Poszukaj SIEBIE. Pomocne może okazać się przedyskutowanie odkryć z bratnią duszą. Rozmowa z drugą osobą wymusza doprecyzowanie swoich myśli, lepsze ich przeanalizowanie. Inaczej rozmówca nas nie zrozumie. Może druga strona zada Ci pytania, które nie przyszły Ci do głowy i w ten sposób uzyskasz nowe wglądy. Zawsze też możesz usiąść z kartką papieru i przelać na nią swoje przemyślenia. Aby coś zapisać trzeba myślom nadać konkretną formę, a to z kolei wymaga dogłębnej analizy. A wszystko to po to, by ustalić czego tak naprawdę pragniesz.

Jeśli okaże się, że to awans doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz iść, to mając tego pełną świadomość, zdobędziesz o wiele silniejszą motywację. Będziesz wiedzieć, po co to robisz i co wtedy zyskasz, jakie ważne dla Ciebie wartości będziesz wspierać. A głęboka motywacja to fundament i niezastąpiona lokomotywa dla kolejnych działań na drodze do awansu.

A co jest ważne dla Ciebie? Czy potrzebujesz awansu do realizacji swoich celów? Liczę na wymianę myśli w komentarzach!

 

Jak awansować w korporacji?

Wskazówka nr 1: Odpowiedz sobie na pytanie: „W jakim celu chcę awansować?”

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!