O blogu i o mnie

Hej!

Pewnego dnia w poszukiwaniu inspiracji sięgnęłam po gazetę o tematyce rozwojowej. Przeczytałam w niej, co „muszę” i co „powinno” stać się moim celem. Ktoś inny doradził mi, czego „nie muszę”. Nie wiem, jak Ty, ale ja na sam widok słów „musisz”, „powinnaś” („powinieneś”), „trzeba” doznaję wewnętrznego wstrząsu, każda komórka mojego ciała czuje opór i mówi „Niee! Mam wybór. Sama zdecyduję, czego chcę.”

Szukałam w czasopiśmie natchnienia i znalazłam. Uświadomiłam sobie, że na pewno jest nas więcej. Osób, które chcą żyć po swojemu, inspirować się od innych, ale ostatecznie samemu decydować. Osób, które są otwarte na to, co jest inne, nowe. Obserwują i poznają – czasem coś biorą dla siebie, czasem nie. Nie narzucają innym swoich wyborów. Nie mają jedynej słusznej recepty na życie. Nie chcą robić tego, co wypada. Chcą żyć po swojemu niezależnie od tego, czy to się innym podoba czy nie. Dziś chcą żyć tak, a jutro inaczej, bo wciąż ewoluują, zmieniają się, rozwijają. Dla takich osób jest ten blog. Liczę, że będziemy wzajemnie się inspirować.

Blog ma dwie główne sekcje: Życie i Praca.

W sekcji Życie znajdziesz moje przemyślenia, doświadczenia, zobaczysz jak żyję. Mam nadzieję, że Ty również podzielisz się ze mną i z innymi swoim światem.

Część Praca jest poświęcona rozwojowi i karierze w korporacji. Tak, uważam, że życie po swojemu może też oznaczać pracę w korporacji. Można świadomie kreować swoją ścieżkę kariery i korzystać z wielu dobrodziejstw tego miejsca (i nie mam tu na myśli jedynie wynagrodzenia i benefitów). To prawdziwy uniwersytet życia – można wiele dowiedzieć się o biznesie, o sobie, o zachowaniach innych osób. Można rozwinąć wiele kompetencji, realizować swój potencjał i sięgać szczytów.

Przez ponad dziesięć lat bardzo dobrze poznałam świat rozwoju w korporacji. Z dwóch stron, bo jako pracownik działu personalnego – rekrutując, szkoląc, oceniając pracowników – i jako osoba, która sama przez tę ścieżkę przeszła. Zaczynałam jako stażysta, a teraz jestem dyrektorem działu personalnego*. Po drodze zajmowałam sporo różnych stanowisk specjalistycznych i kierowniczych.

Chętnie podpowiem, co warto zrobić, by np. poprawić swoje szanse na awans. Oczywiście nie będą to jedyne słuszne rozwiązania, ale znajdziesz tu praktyczne i przede wszystkim sprawdzone wskazówki, które zaprowadziły mnie do miejsca, w którym teraz jestem. Chętnie podzielę się zdobytym doświadczeniem. Mam nadzieję, że znajdziesz tu cenne informacje, które pomogą Ci w realizacji Twoich celów. Jednym słowem masz szansę zaoszczędzić dziesięć lat 🙂

Dodatkowo w tej części znajduje się kącik Nauka managerom, gdzie zamieszczam przydatne spostrzeżenia z badań i literatury naukowej. Krótko i wychwytując sedno, czyli coś co warto uwzględnić zarządzając zespołem. Zawsze zamieszczam też źródło, aby zainteresowane osoby mogły zagłębić się w temat, gdyby miały taką chęć.

Zapraszam do czytania i dyskusji! 🙂

Maja

 

* Uaktualnienie: W 2018 roku postanowiłam odmienić moją zawodową ścieżkę i zostałam “wolnym strzelcem”. Nadal będę blisko współpracować z korporacjami, bo lubię i cenię ten świat. Więcej o mojej decyzji znajdziesz w tekście “Jesteś rybakiem czy biznesmenem?”.

 

Sekcję Praca najlepiej zacząć czytać od tekstu wprowadzającego, czyli => Korporacja – uniwersytet życia.