W top 3 u większości HR-owców
Myślę, że gdyby zrobić ankietę i zapytać, co najbardziej lubią usłyszeć na rekrutacji osoby z działu personalnego, to do pewnego poziomu stanowisk na górze listy znajdowałyby się dowody na proaktywność pracownika. Im wyżej w strukturze, tym jest więcej innych ważnych elementów (strategiczne myślenie, umiejętność podejmowania decyzji, itp.). Jednak w przypadku specjalisty starającego się o jakąkolwiek rolę obstawiam, że proaktywność byłaby w top 3 u większości HR-owców i bardziej wyedukowanych rekrutacyjnie osób z innych działów.
Zapewne zwróciłeś uwagę, że napisałam o dowodach. Oczywiście nie chodzi o proaktywność jedynie w słowach, ale przede wszystkim w działaniach. Rzeczywista proaktywność jest najlepszym wskaźnikiem prawdziwego zaangażowania.
Masz ciekawy pomysł, to się nim podziel. Ale nawet jeśli na początku go nie masz, to poświęć czas na to, by zaproponować cenne usprawnienie. Najlepiej kilka. Nie tylko w swoim obszarze odpowiedzialności czy nawet dziale, wychyl swoją głowę trochę dalej. Czasem osoba, która nie siedzi na stałe w danym temacie, może zaproponować ciekawe ulepszenie. To efekt świeżego spojrzenia, dlatego warto wyjść poza swój dział.
Proaktywność w drodze do awansu
Jeśli poważnie myślisz o awansie na kierownika, to warto byś przeanalizował merytoryczne obszary odpowiedzialności na interesującym Cię stanowisku. Zapewne nie jesteś osobą, która chce awansować na kierownika czegokolwiek, ale w konkretnym obszarze. Jeśli jednak po prostu interesuje Cię „stanowisko kierownik”, zachęcam do powrotu do wskazówki numer 1 (Od czego warto zacząć drogę do awansu?) i przyjrzenia się swojej motywacji.
Gdy już wiesz, jakie obszary są ważne na danym stanowisku, postaraj się zebrać w nich jak najwięcej doświadczeń. Czasem warto przed awansem w górę postarać się o tzw. awans poziomy, na stanowisko równorzędne, z innymi odpowiedzialnościami. Zastanów się, czy wiedza i doświadczenie z jakiegoś stanowiska na równorzędnym poziomie nie dałaby Ci niezbędnych umiejętności, by awansować na upragnione stanowisko.
Zawsze możesz też wykazać się proaktywnością i poprosić o projekt spoza Twojego obszaru. Celuj w ten, który da Ci najwięcej niezbędnych doświadczeń do awansu. Możesz też zabłysnąć jeszcze większym zaangażowaniem i samodzielnie zaproponować zajęcie się wymyślonym przez Ciebie projektem, z którego jednocześnie najwięcej nauczysz się przydatnych Ci umiejętności. Dodatkowy plus takich projektów, to możliwość poznania ludzi z docelowego działu (jeśli chcesz awansować w innym niż Twój dziale). To duża przewaga, jeśli docelowy szef (czyli ten, który będzie Twoim przełożonym, gdy zostaniesz już kierownikiem) będzie wiedział kim jesteś, co sobą reprezentujesz i jak dobrze pracujesz. Zachwyć go! 🙂 Niech potem się ucieszy, gdy zobaczy Twoją aplikację podczas rekrutacji.
Świetny specjalista nie musi oznaczać dobrego kandydata na kierownika
Analizując docelowe stanowisko zwróć uwagę na elementy twarde (niezbędną wiedzę merytoryczną), ale także kompetencje miękkie. Jakimi umiejętnościami trzeba się wykazywać na tym stanowisku? Szybko podejmować decyzje, mieć analityczne podejście, a może nawiązywać dobre relacje z innymi? Wybadaj to i postaraj się nabyć te umiejętności.
Jako manager zapewne będziesz zarządzać ludźmi (chyba że interesuje Cię stanowisko eksperckie na poziomie kierowniczym). Zatem ucz się przywództwa. Tu też masz trochę opcji. Możesz np. postarać się być liderem w mniejszych, a potem większych projektach. Może zatrudniacie okresowo stażystów i mógłbyś poprosić, by jeden raportował do Ciebie? A może jeszcze nie zatrudniacie, ale możesz to zaproponować?
Poza tym możesz obserwować innych kierowników, jak pracują z ludźmi, poczytać literaturę w tej tematyce lub iść na szkolenie, jeśli jest taka możliwość. (Prośba o udział w szkoleniu z zarządzania ludźmi byłaby potwierdzeniem, że wybrałeś ten kierunek rozwoju zawodowego. Jednak zawsze najpierw przeanalizuj, jakie jest podejście Twojej firmy do szkoleń. Czasem jest to ostatni etap i nie będzie dobrze widziane pytanie o to wcześniej.)
Pamiętaj, super specjalista nie jest super kandydatem na kierownika, to inne kompetencje. Dlatego ważne jest, byś zdobył te, które są potrzebne na wybranym przez Ciebie stanowisku. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoje szanse na otrzymanie nowej roli, ale też będzie Ci łatwiej się w niej odnaleźć.
Jeśli wiesz i czujesz, czego chcesz, warto być zdeterminowanym w swoich działaniach. Zdeterminowanym w wykazywaniu się proaktywnością, w szukaniu i zdobywaniu niezbędnych doświadczeń i umiejętności. To cenny prezent, który możesz sobie zrobić, bo ten czas Ci zaprocentuje. A zachwyt rekruterów, gdy będziesz im opowiadał podczas rekrutacji o swoich działaniach, będzie tak naprawdę jedynie dodatkiem do korzyści, jakie zyskasz. Przede wszystkim, niezależnie od tego czy zajmie Ci to więcej, czy mniej czasu, po prostu będziesz gotowy na tę rolę.
A jak jest u Ciebie z proaktywnością? Czym możesz się pochwalić? Czy przydały Ci się te doświadczenia podczas rekrutacji?
Jak awansować w korporacji?
Wskazówka nr 4: Bądź proaktywny i ucz się tego, co będzie Ci potrzebne w nowej roli