Czemu własny rozwój jest taki ważny?

mar 20, 2018

rozwijać się, rozwój, jak się rozwijać, po co się rozwijać, rozwój zawodowy, jak planować swój rozwój zawodowy, jak nie przestać się rozwijać, czemu własny rozwój jest taki ważny, kto nie przestaje się rozwijać, ciągły rozwój, nieustanny rozwój, czemu warto dbać o własny rozwój

Jeśli się nie rozwijasz, to się cofasz

Świat się zmienia i ewoluuje, to samo dotyczy świata biznesu. Czasem wydaje się nam, że już uzyskaliśmy odpowiedni poziom swoich umiejętności i możemy zająć się czymś innym. Niestety nie da się stać w miejscu. Nic nie robiąc, tak naprawdę zaczynamy być w tyle.

Bardzo często spotykałam się w pracy z taką sytuacją, że zadania i cele biznesowe były dla pracowników ważniejsze niż ich własny rozwój. Teoretycznie w ten sposób dbali o biznes. Ale tylko teoretycznie, bo to złudzenie. Zostając w tyle nie wspiera się biznesu. Szczególnie będąc na kierowniczym stanowisku.

Mając przed sobą ambitne cele biznesowe niektórym osobom trudno jest wygospodarować czas dla siebie, ale jest to bardzo istotne. I dla nich, i dla biznesu. Warto zarezerwować czas na swój rozwój, na jego planowanie i… trzymać się tego planu. Jeśli sami o to nie zadbamy, to codzienny wir zadań łatwo nas wciągnie i nie pozwoli świadomie budować nowych kompetencji.

Dlatego zachęcam do nadania wysokiego priorytetu swojemu rozwojowi i planowaniu kariery. Długofalowo zwiększa się w ten sposób swoją efektywność w pracy, a także po prostu myśli się o sobie. Jeśli pracownik zostaje w tyle, firmy potrafią być brutalne i mogą podziękować takiej osobie. Nie zawsze wtedy się pamięta, że dany pracownik nie miał czasu na swój rozwój, bo z zaangażowaniem realizował cele firmy.

Poza tym każdy zasługuje na to, by w pełni wykorzystywać swój potencjał. Prawdopodobnie jeśli sam o to nie zadbasz, to nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.

Walk the talk (rób to, co mówisz)

Jeśli jesteś szefem i oczekujesz od swoich podwładnych, by planowali swoją karierę zawodową, rozwijali się i zwiększali swoją wiedzę, to będziesz o wiele bardziej przekonujący i wiarygodny, jeśli sam tak robisz. I przeciwnie, jeśli sam się nie rozwijasz, a wymagasz tego od innych, to zwyczajnie podważasz swój autorytet. Zaprzeczasz sam sobie i przestajesz być spójny, a ludzie to widzą.

Dlatego gorąco zachęcam, by uczyć się od innych, korzystać z dostępnych narzędzi rozwojowych, które masz w pracy (w korporacjach i dużych firmach jest ich całe mnóstwo), a także poza nią. Warto do maksimum wykorzystywać to, co jest dostępne, a także szukać nowych perspektyw rozwoju. Dobrze jest nie tylko koncentrować się na swoich umiejętnościach czy wiedzy, ale też na tym, jacy jesteśmy i jak się zachowujemy. Dzięki temu nasza praca nad sobą będzie wszechstronna.

 

A czy Ty znajdujesz czas na swój rozwój i pracę nad sobą? Co robisz?

 

Jak budować zmotywowany zespół?

Wskazówka nr 10: Cały czas się rozwijaj i pracuj nad sobą

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!