Czego o stresie możesz nauczyć się od człowieka pierwotnego?

paź 19, 2017

stres, stres a zdrowie, radzenie sobie ze stresem, stres a droga do zdrowia, zarządzanie stresem

Gdy w pobliżu człowieka pierwotnego pojawiała się hiena, bez namysłu łapał za dzidę, atakował i przeganiał drapieżnika. Pojawiające się zagrożenie natychmiast pchało go do działania. Po takim wydarzeniu również wiedziony naturalnym instynktem wycofywał się do jaskini i wyczerpany kładł się na swoim legowisku. W ten sposób odpoczywał i regenerował swój organizm.

A jak na stres reagujemy w dzisiejszych czasach?

Praca kierownika oznacza wiele wyzwań i stresu. Gdy jesteśmy przytłoczeni dużą ilością wymagających zadań, często mamy tendencję do pracy po godzinach, zabierania jej do domu i załatwiania spraw do późnych godzin nocnych. Rezygnujemy z czasu na relaks, bo wydaje się, że tylko praca bez przerwy pozwoli nam uporać się z jej ogromną ilością i wreszcie odetchnąć. Im więcej odczuwamy stresu, tym bardziej wyrzekamy się działań, które nas rozluźniają. W ten sposób jesteśmy coraz bardziej spięci i zmęczeni. Stajemy się mniej kreatywni, trudno nam się skoncentrować, wolniej myślimy, robimy się drażliwi i już nie potrafimy się odprężyć. Wpadamy w negatywną spiralę stresu.

Przy dużym obciążeniu pracą nie jest łatwo zrezygnować z innych zajęć na korzyść wypoczynku. Zwłaszcza jeśli jesteśmy jeszcze w dobrej formie. Jednak właśnie wtedy w trosce o siebie warto zadbać o czas na relaks. Wypoczęci będziemy szybciej pracować i nie wpadniemy w negatywną spiralę. Brak czasu na regenerację po stresie i wzmożonym wysiłku jest jak bieganie z pustymi taczkami, bo nie ma czasu ich załadować. Napracujemy się, a konsekwencje będą marne: wolniejsza i mniej kreatywna praca oraz koszty zdrowotne.

Nasz organizm potrafi stopniowo redukować krótkotrwałą reakcję na stres i zazwyczaj całkiem dobrze sobie z nią radzi. Taki stres nie pozostawia trwałych negatywnych konsekwencji, jeśli po fazie pobudzenia następuje faza rozluźnienia i odpoczynku. Natomiast w przypadku permanentnego stanu napięcia organizm zostaje przeciążony i staje się coraz mniej efektywny.

Który wykres odzwierciedla Twoje funkcjonowanie?

Droga do zdrowia – naprzemienne fazy napięcia i rozluźnienia

droga-do-zdrowia

Droga do wyczerpania – rosnące pobudzenie

droga-do-wyczerpania

 

Uwaga! To samo dotyczy Twoich pracowników. Warto zadbać o zdrowie oraz efektywność podwładnych nadmiernie ich nie przeciążając i zachęcając do wypoczynku po pracy.

 

Wpadłeś kiedyś w negatywną spiralę? A może masz skuteczne metody, by znaleźć czas na relaks? 

 

 

Źródło:

Litzke, S. M., Schuh, H. (2007). Stres, mobbing i wypalenie zawodowe. Gdańsk: GWP.

Książka zawiera wiele praktycznych informacji, więc zapewne jeszcze pojawi się w tej sekcji.

Masz pytanie?

Maja Klonowska

Maja Klonowska

PRAKTYK BIZNESU

Jestem coachem indywidualnym, coachem action learning, trenerem i mentorem. A przede wszystkim praktykiem biznesu.

Wspieram w znajdowaniu i rozwijaniu ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi wartościami i pasjami.

A to wszystko z wielkim szacunkiem do Ciebie i Twojej wyjątkowości oraz niezachwianą wiarą, że Twoja autentyczność jest kluczem do znalezienia Twojego zawodowego po swojemu.

Pobierz bezpłatnie webinar

7 błędów w planowaniu ścieżki zawodowej i jak ich unikać

Odsłuchaj nagranie webinaru, w którym zbieram sedno moich wieloletnich doświadczeń i pokazuję nie tylko najczęstsze błędy w planowaniu kariery, ale co najważniejsze przedstawiam 7 skutecznych strategii działania, które pomogą Ci czerpać satysfakcję z pracy!